Canis lupus, czyli wilk (2024)

Król Wilk

Król Wilk – inteligentny, silny i wytrzymały drapieżnik, prawdziwy władca dzikiej przyrody wielkich kompleksów leśnych. Nie biega i nie wałęsa się po lesie jak np. pies, bo najchętniej leniuchuje lub bawi się, a na polowanie wyrusza tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest głodny lub musi nakarmić młode. Tropi ofiarę wytrwale i potrafi gonić ją godzinami, gdyż jego siła tkwi w niezwykle wytrzymałych nogach. Zresztą całe jego ciało, mięśnie, szkielet i zmysły są doskonale przystosowane do długotrwałego tropienia i skutecznego zabijania. Jest zwinny, szczupły, wręcz żylasty, o sierści płowej w odcieniach od szarego, rudawego po brąz, choć bywa też czarny lub biały. Waży do 60 kg i chociaż nie jest wśród drapieżników imponująco duży, gdyż osiąga długość do 130 cm, a wysokość do 85 cm, to poluje na dużych roślinożerców i potrafi dopaść je po skutecznej pogoni, nawet na dystansie 21 km. Znakomity węch pozwala mu wyczuć zdobycz z odległości kilku kilometrów i na dodatek rozpoznać, w jakiej jest kondycji, czyli, czy może stanowić tzw. „łatwy kąsek”. Poluje stadnie, ustalając „strategię” i stosując różne sztuczki, które świadczą o jego inteligencji. Np. stara się zmusić ofiarę do ucieczki w dół, gdyż wtedy ma szansę szybciej ją dopaść. Gdy dopadnie, rozszarpuje ostrymi jak sztylety kłami, a jego szczęki, zaopatrzone w niezwykle silne mięśnie, zaciskają się niczym imadła. Zjada wszystko, łącznie z racicami, pozostawiając jedynie zawartość żołądka – jednorazowo do 10 kg mięsa, a całą resztę zakopuje „na później”. Często jednak, gdy nie uda się polowanie, głoduje przez wiele dni. Ma wzrok przystosowany do tropienia o zmroku i dlatego widzi bardziej monochromatycznie i nie do końca ostro w dzień. Gdy więc zdarzy się, że spotkamy w lesie wilka, który się nam przygląda nie uciekając, to wiedzmy, że próbuje on ustalić, z czym ma do czynienia i jak powinien się zachować.

Występowanie

Zasięg występowania wilków jest szeroki, począwszy od Europy, przez północną i środkową Azję, po znaczną część Ameryki Północnej. W centralnej i wschodniej Europie występuje jeden gatunek Canis lupus lupus. Populacje: apenińska i iberyjska, do których zaliczają się wilki włoskie i hiszpańskie różnią się od naszych wielkością – są drobniejsze. Wilki białe i czarne spotkać można na północnym wschodzie np. na Syberii. W Polsce północno-wschodniej i w Karpatach występuje najwięcej wilczych skupisk, a tereny kontrolowane przez jedną watahę mają przeciętnie 250-300 km kwadratowych na obszarach nizinnych. W górach trochę mniej. Każda wilcza wataha sama wyznacza wielkość swego terytorium, którego zresztą broni z wielką determinacją.

Styl życia

Wilki są zwierzętami stadnymi i większość życia spędzają w grupie rodzinnej zwanej watahą. Przewodzi jej płodna samica, wadera, i jej partner, basior. Reszta „stada” to dzieci tej pary i dzieci wadery z poprzednich miotów. Gdy na początku maja rodzi się od 3 do 8 szczeniaków matka nie opuszcza ich przez cztery tygodnie, karmiąc wyłącznie mlekiem, a basior i starsze potomstwo polują. Ich odpowiedzialność za wykarmienie wadery i najmłodszych członków rodziny jest godna podziwu. Polują nocą, najczęściej w podgrupach i połykają jak najwięcej mięsa, by po powrocie do nory podzielić się nim z młodymi. Zwracają dla nich pokarm prosto z żołądków, a szczeniaki, w akcie wdzięczności, wylizują im pyski. Jesienią wataha poluje już wspólnie, ale te najmłodsze i niedoświadczone niewiele pomagają – mają się głównie nauczyć, jak to się robi. Polowanie to zarówno dla nich, jak też dla dorosłych osobników ciężka praca. Dlatego preferują potem pełne lenistwo, urozmaicone harcami we własnym gronie. Jako zwierzęta stadne potrafią świetnie porozumiewać się ze sobą za pomocą wycia i „gestów”, a raczej zamanifestowania odpowiedniej postawy. Przywódca watahy, czyli ojciec rodziny dyscyplinuje potomstwo, stając na wyprostowanych nogach, z odpowiednio uniesioną głową i poziomo ustawionym ogonem. Natomiast wilcza młodzież lub obcy osobnik, który chce się przyłączyć do grupy, wyrażają swe poddaństwo lub proszą o akceptację przyjmując pozycję szczeniaka: podkulony ogonek, położone uszy, przewrót na grzbiet i pokazanie brzuszka. A np. w trakcie walki zwyciężony osobnik podstawia rywalowi najwrażliwszą i najłatwiej ulegającą zranieniu część swego ciała – gardło. Jest to znak poddania się, po którym wilk dominujący odstępuje od dalszej walki. Więzy rodzinne są silne i utrzymują się przez dłuższy czas, a starsze rodzeństwo, mimo że dojrzałe płciowo, nie rozmnaża się dopóty, dopóki nie opuści rodzinnej watahy, lecz pomaga rodzicom w wychowywaniu następnego pokolenia. W naturalnym środowisku nie stwierdzono również, by np. chore potomstwo zostało zabite lub opuszczone, co zdarza się w niewoli.

Wilki kiedyś i dziś

Nasi praprzodkowie podbierali wilkom szczeniaki z nor i udomawiali je. Działo się to 200 tys. lat temu, w różnych miejscach kuli ziemskiej. Wilki mają długą historię ewolucyjną i funkcjonują w środowisku o wiele dłużej niż my. Ale zdarza się im upolować zwierzęta gospodarskie, co sprawia, że stały się znienawidzone przez człowieka. W XX w. tępiono je bezwzględnie i np. w Polsce w 1973 r. odnotowano jedynie 105 osobników. A tymczasem przyroda pozbawiona tych drapieżników zaczęła się rozregulowywać. Człowiek polując na jelenie, sarny czy dziki, by zadowolić swój honor myśliwego, zabija tylko duże i silne osobniki, co prowadzi do skarłowacenia populacji tych zwierząt. Wilki natomiast wzmacniają ją, gdyż dopadają słabe i chore zwierzęta. Ograniczają też liczebność kopytnych w lasach, co okazało się zbawienne, gdyż ich nadmierna ilość grozi zniszczeniem leśnej roślinności. Znakomitym przykładem była sytuacja w amerykańskim Parku Narodowym Yellowstone, w którym roślinożercy, nie dziesiątkowani przez wilki, doszczętnie wyniszczyli zadrzewienia nad rzeką Lamar. W latach 90. XX w. zrozumiano, jak bardzo drapieżniki te potrzebne są w ekosystemie leśnym i jak wielki wpływ mają na jakość i ilość populacji dużych ssaków kopytnych. W Polsce w 1998 r. wpisano je na listę gatunków chronionych, a od 2000 r. zaczęto je monitorować. W 2001 r. doliczono się 560 osobników a ostatnio już 700.

Reklama

Bibliografia:
Wojciech Mikołuszko, "Król wilk", National Geographic, nr.10 2009, s.32-43
Agnieszka Budo, wywiad z Sabiną Pierużek-Nowak, National Geographic, nr.7 2008
"Encyklopedia Przyrody", Muza, Warszawa 2001, s.166, 180-181

Canis lupus, czyli wilk (2024)
Top Articles
Ledger-Star from Norfolk, Virginia
Ledger-Star from Norfolk, Virginia
5 Fastest Ways To Become Rich by Investing in the Stock Market
Jikatabi Thothub
Costco Gas Price Carlsbad
Events - R Consortium
Craigslist Cars For Sale San Francisco
24/7 Walmarts Near Me
Island Cremations And Funeral Home
Badddae
Paul Mccombs Nashville Tn
Uhaul Trailer Hitches Near Me
Tyreek Hill admits some regrets but calls for officer who restrained him to be fired | CNN
AT&T Mission | Cell Phones, Wireless Plans & Accessories | 2409 E Interstate Highway 2, Mission, TX | AT&T Store
Meet Scores Online 2022
El Puerto Harrisonville Mo Menu
Walmart Listings Near Me
Members Mark Ham Cooking Instructions Recipes with ingredients,nutritions,instructions and related recipes
Big Lots $99 Fireplace
Bank Of America.aomc
11 Shows Your Mom Loved That You Should Probably Revisit
Rick Steves Forum
Pain Out Maxx Kratom
Bj지밍
Nsa Panama City Mwr
Samantha Lyne Wikipedia
Umbc Registrar
Dimbleby Funeral Home
Dki Brain Teaser
Embu village mines precious coltan for years 'without knowing its value’
Shiawassee County 911 Active Events
Mygxo Gxo Com Employee Login
Danielle Longet
Craigs List New Haven Ct
Xxn Abbreviation List 2023
Danville Va Active Warrant List
Denny's Ace Hardware Duluth Mn
Fuzz Bugs Factory Number Bonds
Thotsbay New Site
The Spot Barbershop - Coconut Creek Reviews
1 Filmy4Wap In
Locate Td Bank Near Me
WHAT WE HAVE | Arizona Tile
Hourly Pay At Dick's Sporting Goods
Hollyday Med Spa Prairie Village
The Complete History Of The Yahoo Logo - Hatchwise
Black Adam Showtimes Near Grand 18 - Winston-Salem
Penn Highlands Mon Valley | Penn Highlands Healthcare
Yvi Eulb Meaning In Latin
Truck Trader Pennsylvania
Classic Forbidden Romance: 6 Reasons To Watch C-Drama “Love Between Fairy And Devil”
Mangadex.oeg
Latest Posts
Article information

Author: Aracelis Kilback

Last Updated:

Views: 6094

Rating: 4.3 / 5 (64 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Aracelis Kilback

Birthday: 1994-11-22

Address: Apt. 895 30151 Green Plain, Lake Mariela, RI 98141

Phone: +5992291857476

Job: Legal Officer

Hobby: LARPing, role-playing games, Slacklining, Reading, Inline skating, Brazilian jiu-jitsu, Dance

Introduction: My name is Aracelis Kilback, I am a nice, gentle, agreeable, joyous, attractive, combative, gifted person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.